هایسنس

انواع فیلتر در تهویه مطبوع

بررسی انواع فیلتر در تهویه مطبوع و تهویه صنعتی و تجاری

تجهیزات پاکسازی هوا

تجهیزات پاکسازی هوا یا فیلتر ها امکان تهیه هوای تمیز و عاری از گرد و غبار ، میکروب ، بو و گاز های سمی به مناطق مورد تهویه را فراهم می آورند.برای زدودن آلودگی های مختلف بسته به نوع آنها، روش های متنوعی ابداع شده است. ذرات گرد و غبار و ناخالصی های جامد را می توان توسط فیلترهای خشک و یا ایرواشر ها از هم جدا کرد. ذرات ریز مایع معلق در هوا را می توان با افزایش دمای محیط و تبدیل ذرات به گاز از بین برد.

برای از بین بردن بخار ها و گاز های سمی می توان از روش تراکم و تقطیر سود برد به کار گیری فیلترهای شیمیایی و اشعه فرابنفش نیز در از بین بردن باکتری ها و میکروب های بیماری زا بسیار موثر عمل می کنند. برای از بین بردن بو های نا مطبوع نیز می توان از فیلترهای ذغالی استفاده کرد. بر این اساس می توان انواع فیلترها مانند فیلتر خشک، روغنی، ذغالی، الکترو استاتیکی، فرا بنفش، را به عنوان گروه های مختلف تجهیزات پاکسازی هوا طبقه بندی نمود.

انواع فیلترها :

  • فیلتر خشک:

از پارچه سلولز، صفحات متخلخل و یا رشته های آلومنیومی در دو نوع یکبار مصرف و تمیز شدنی ساخته می شود. این نوع فیلتر رایج ترین نوع در تاسیسات تهویه مطبوع است که در جذب ذرات گرد و غبار و ناخالصی های جامد موثر عمل می کند. از انواع ساده این نوع فیلتر در فن کویل ها و هواساز ها به وفور استفاده می شود.

  • فیلتر روغنی:

آغشته به روغن یا مواد چسبناک دیگر است. این فیلترها از الیاف فلزی یا سلولز و در دونوع دستی و یا اتوماتیک ساخته می شوند. فیلترهای نوع دستی تمیز شدنی را می توان از محل خود خارج نموده و پس از شست و شو با آب و محلول های پاک کننده، دوباره در جای خود قرار داد. مشروط بر این که قبل از نصب مجدد آن را در روغن مخصوص غوطه ور سازند.

در نوع دیگری از فیلترهای روغنی عمل تمیز شدن به طور اتوماتیک صورت می گیرد. این فیلترها دارای دو چرخ دنده در پایین و بالا می باشند که شبکه های فلزی به صورت نوار روی آنها قرار گرفته است. یک الکترو موتور با حرکتی آرام، چرخ دنده ها و نوار های فیلتر را به گردش در می آورد. در این حال فیلتر های سوار شده روی نوار در حال حرکت در قسمت پایین از یک تشتک روغن عبور نموده و به این وسیله کثافات جذب شده از آنها پاک می شود. فیلتر پس از غوطه خوردن در روغن تمیز می شود و دوباره به سمت بالا حرکت می کند تا در مسیر جریان هوا قرار گیرد.

  • فیلتر ذغالی:

معمولا از ذغال پوست نارگیل ساخته می شود و توانایی جذب ذرات جامد و گاز های بد بو را دارد. این فیلترها بعد از مدتی خاصیت جذب خودرا از دست می دهند از این رو لازم است تا با حرارت دهی فیلتر را دوباره احیا کرد.

  • فیلتر الکترو استاتیکی:

بر اساس ایجاد بار الکتریکی بر ذرات عبوری عمل می کند. این نوع فیلترها بعد از فیلترهای معمولی قرار می گیرند و ذرات ریزی را که از فیلترهای قبلی عبور نموده اند جذب می کنند. در این گونه فیلترها یک رشته سیم فشار قوی با بار مثبت بین دو قطب منفی به صورت معلق قرار گرفته است، در نتیجه الکترون های میانی این قطبین فضایی یونیزه را به وجود می آورند که بر ذرات عبوری بار مثبت القا می کنند. ذرات پس از باردار شدن از طریق صفحات اتصال زمین که دارای بار منفی هستند جذب می شوند. نوع جریان در این فیلترها از نوع مستقیم و ولتاژ آن بین 6000 تا 12000 است.

اشعه فرا بنفش:برای از بین بردن باکتری های موجود در هوا بسیار موثر عمل می کند. مواد شیمیایی همچون پروپیلن و تری اتیلن گلیکل نیز توانایی حذف باکتری ها را دارند،اما استفاده از آنها نیازمند تمهیدات خاصی است تا خود باعث بیماری و حساسیت نگردند.

  • فیلتر هپا (High efficiency particulate air (HEPA)):

توانایی جذب ذرات تا 0.3 میکرون را دارد اما نمی تواند گاز ها و بو ها را جذب کند که از جمله فیلترهای خشک محسوب می شود. و از الیاف شیشه ای با قاب آلومنیومی تشکیل شده است. این فیلتر کاربرد های مختلفی از جمله در اتاق های تمیز، تجهیزات پزشکی، خودرو ها، هواپیما ها و…دارد.

  • فیلتر اولپا (ULPA)Ultra Low Particulate Air :))

توانایی جذب ذرات تا 0.12 میکرون را دارد و از الیاف شیشه ای با قاب آلومنیومی تشکیل شده است و از جمله فیلتر های خشک محسوب می شود.فیلتر کیسه ای دارای چندید کیسه موازی از جنس الیاف شیشه ای است و بازده آتن برای جذب گرد و غبار بین 45 تا 95 درصد است.

نمایندگی تعمیرات کولر گازی هایسنس