علت خاموش شدن ناگهانی کولر گازی و اسپلیت

خاموش شدن کولر گازی بصورت ناگهانی یعنی اینکه کولر در زمان کار خود بدون دلیل متوقف می‌شود و دیگر کار نمی‌کند و یا به ناگاه دیگر روشن نمی‌شود. اغلب این مشکل را در موتور کولر می‌دانند و اعتقاد دارند موتور سوخته است اما در این مقاله از سری مقالات کولر گازی هایسنس به دلایلی که باعث وجود این مشکل می‌شوند خواهیم پرداخت:

  • احتمال دارد سیم کشی برق خانه و یا سیم‌های کولرگازی اتصال کرده باشند.

کولرهای گازی برای اینکه به خوبی به فعالیت خود ادامه بدهند نیاز دارند تا 120 ولت برق داشته باشند. دریافت کمتر این میزان ولتاژ برق باعث فرمان برد دستگاه برای توقف کولر می‌شود. هنگامی که در ساختمان به هر دلیل اتصالی به وجود بیاید به احتمال زیاد باعث افت میزان ولتاژ برق و تناوب ولتاژ دریافتی توسط کولرگازی می‌شود که این موضوع به دلیل ساختار امنیتی کولر باعث می‌شود تا فرمان خاموش شدن کولر از برد صادر شود.

عموما خراب شدن خازن، کثیف شدن بیش از اندازه برد و یا محل اتصال سیم‌ها، شل بودن اتصالات، یکی شدن اتصالات فاز و نول و ... باعث ایجاد اتصال کوتاه در دستگاه و فرمان ایمنی قطع کولرگازی می‌شود تا از آسیب به سایر مناطق دستگاه جلوگیری شود. برای رفع این مشکل اولین کار بررسی برق خانه است. اگر مشکلی در برق خانه نبود باید با استفاده از یک مولتی‌متر میزان برق ورودی دستگاه تست شود.

  • برد کولر گازی مشکل پیدا کرده است

بسیاری از مواقع ضربه به کولرگازی، کثیف شدن و گرد و غبار، سوختن هر یک از خازن‌ها و مدارهای برد و ... باعث می‌شود برد اطلاعات غلط به دستگاه بدهد و کولر را خاموش کند.

  • کمپرسور کولرگازی خراب شده است

وظیفه استارت کولرگازی با کمپرسور است. معمولا زمانی کولرگازی با مشکل کمپرسور مواجه است که پس از روشن شدن صدایی از کولر تولید می‌شود و یا حتی بدون صدا در عرض تنها چند ثانیه کولر متوقف می‌شود. این نشان دهنده جام کردن کمپرسور کولرگازی است به همین دلیل باید فورا کولر را خاموش کنید. کمپرسور کولرگازی هم قابل تعمیر است و باید ابتدا دلیل جام شدن آن مشخص شود.

معمولا کارکرد طولانی مدت کمپرسور دلیل خرابی کمپرسور کولرگازی است. اما بدون مشخص شدن دلیل نباید اقدام به تعویض و تعمیر کمپرسور کولرگازی شود زیرا اگر دلیل به خوبی مشخص نشود احتمال بروز مجدد مشکل هست. کمپرسور جام کرده آمپرکشی می‌کند و این موضوع باعث می‌شود کولر فورا خاموش شود. از مهم‌ترین دلایل خرابی کمپرسور کولرگازی سوختن خازن راه‌انداز، ضعیف شدن و یا کم بودن توان خازن راه‌انداز برای کمپرسور، مشکلات فنی کمپرسور، ضعیف بودن برق دریافتی کمپرسور، طولانی بودن و یا نامناسب بودن سیم‌کشی کمپرسور، ضربه شدید به کمپرسور و ... می‌باشد.

  • موتور فن و یا کمپرسور نیم سوز شده‌ است.

نیم سوز شدن موتور کمپرسور و یا موتور فن کولرگازی باعث می‌شود تا با کمی کار کردن موتور و داغ شدن بلافاصله موتور خاموش شود. بنابراین یکی از دلایلی که باعث می‌شود کولرگازی در حین کار خاموش شود ضعیف بودن یکی از این دو موتور است. موضوعاتی مانند مسیر گردش گاز، خرابی رله و ... هم می‌تواند باعث شود موتور فن و موتور کمپرسور جواب ندهند.

  • ترموستات ایراد دارد

وقتی دمایی برای کولرگازی تنظیم می‌کنید این ترموستات است که کولر را در این دما تنظیم نگه می‌دارد. وقتی کولر از حد معینی گرم‌تر شود کولر روشن و وقتی به درجه تنظیم شده برسد کولر خاموش می‌شود. به همین دلیل اگر ترموستات خراب شود اطلاعات درستی به برد داده نمی‌شود و این موضوع باعث خواهد شد تا کولر بدون دلیل در هر زمان احتمالا خاموش شود و گاها هم روشن شود.

نمایندگی تعمیرات کولر گازی و اسپلیت هایسنس