انواع کولر گازی اسپلیت هایسنس hisense

در این مقاله از سری مقالات کولر گازی هایسنس می خواهیم به بررسی انواع کولر گازی پرداخته و با قطعات داخلی آنها آشنا شویم.

معرفی کولر های گازی به نام دستگاه های تهویه اتاقی شناخته می شود از جمله سیستم های تهویه مطبوع بدون کانال می باشند. در این سیستم اواپراتور به طور مستقیم در داخل فضای تحت تهویه قرار داشته و کندانسور دستگاه در قسمت بیرون قرار می گیرد. کولر های گازی از سیکل تبرید تراکمی استفاده می کنند.

مدل های مختلف کولر گازی :

انواع کولر گازی عبارتند از :

  1. کولر گازی های اسپلیت

  2. کولر گازی های پنجره ای

  3. کولر گازی ها پرتابل

  4. داکت اسپلیت

  • کولر گازی پنجره ای :

این نوع کولرهای گازی مانند سیستم های پکیج بوده و تمام قطعان در یک محفظه قرار دارند

نصب کولر گازی پنجره ای باید به گونه ای باشد که قسمت کندانسور آنها به سمت بیرون و قسمت آواپراتور به سمت داخل باشد.

در این سیستم نیز گرما از محیط داخل گرفته شده و به محیط بیرون منتقل می شود. از جمله مشکلات این نوع کولر ها کمپرسور ،مسائل ظاهری و سرو صدای بالا در داخل به دلیل مجاورت کمپرسور با محیط تحت تهویه می باشد.

  • کولر گازی های اسپلیت :

کولرهای گازی اسپلیت مانند سیستم های تهویه مطبوع بوده و در آن فقط قسمت اواپراتور در داخل نصب می شود و سایر قسمت ها از جمله کمپرسور در محفظه ای به نام یونیت خارجی (کندانسور) قرار دارند.

برای ارتباط دو واحد به یکدیگر از لوله های مسی استفاده می شود. با توجه به قرار داشتن کمپرسور در یونیت خارج منبع سر و صدا از محل دور شده و به همین دلیل این نوع کولرها دارای صدای کمی در داخل می باشند (تنها منبع صدای داخلی فن یونیت داخلی می باشد) و همچنین از نظر مسائل ظاهری نصب بر نوع پنجره ای ارجحیت دارند.

  • داکت اسپلیت

سیستم داکت اسپلیت سیستمی است که از دو بخش تشکیل شده است:

  1. یونیت داخلی

  2. یونیت خارجی

به یونیت های خارجی اصطلاحا کندانسور یونیت می گویند که شامل: کویل کندانسور ،فن کندانسور و کمپرسور می باشد. به یونیت داخلی اواپراتور یا هواساز گفته می شود .

ارتباط بین یونیت داخلی و یونیت خارجی توسط لوله های مسی عایق شده صورت می گیرد.

نحوه کارکرد به این صورت است که کدانسور ،گاز خنک شده را به یونیت داخلی ارسال می کند،

در داخل یونیت داخلی گرمای محیط توسط گاز گرفته می شود و به هوای سرد تبدیل می شود، هوای سرد هم توسط فن به محیط داده می شود.

  • کولرهای گازی پرتابل :

این نوع از کولرها مانند انواع کولرهای پنجره ای بوده با این تفاوت توسط پایه های چرخ دار ،قابل حمل می باشند.

مورد استفاده این نوع کولر ها در سرمایش موضعی می باشد و در زمان های که نیاز به خنک کردن محیط باشد باید توسط لوله اگزوز خروجی هوای گرم کندانسور به بیرون هدایت شود.

نوعی دیگر از کولر های پرتابل که به نام کولر پرتابل اسپلیت معروف می باشند از دوقسمت تشکیل شده اند که قسمت خارجی شامل کویل کندانسور و فن آن بوده و در ارتباط بین دو یونیت توسط لوله مسی (معمولا با اتصالات سریع)برقرار می شود.

نمایندگی فروش کولر گازی هایسنس

hisense