آیا می توان یک کولر گازی را بدون فیلتر برای یک شب اجرا کرد؟

در شرایط اضطراری  ممکن است یک شب شما یک فیلتر هوای کثیف بردارید و در عین حال متوجه شوید فروشگاه های فروش فیلتر هوا بسته هستند و شما نیز یک فیلتر جایگزین ندارید.با این حال باید بررسی کنیم آیا واقعاً ایراد دارد که یک کولر گازی را بدون فیلتر برای مدت‌زمان کوتاهی به صورت اجرا در آورد؟ پاسخ کارشناسان ما این است: اجرای کولر گازی بدون فیلتر فقط برای یک شب به سیستم کولر گازی شما آسیب نمی‌رساند،

ولی مطمئناً کمکی نخواهد کرد. دقت داشته باشید: اجرای کولر گازی زیادتر از یک شب بدون فیلتر خطر جدی و کیفیت هوای داخل ساختمان را به خطر می‌اندازد.

برای حل این مشکل در ابتدا نگاهی به نقش فیلتر هوای شما در فرآیند کولر گازی بیندازیم.

فیلتر هوا در کولر گازی برای دو علت مهم است

فیلتر هوا 2 کار مهم دارد

  • تا هوای خانه را تصفیه کند

  • جهت تمیز نگه داشتن سیستم تهویه هوا از گرد و غبار و کثیفی

به فیلتر هوا به عنوان یک نگهبان فکر کنید: این یک محافظ است که به سیستم کولر گازی اجازه پخش هوا را می دهد و از داخل شدن گرد و غبار و آلوده کننده هاي مضر به خانه جلوگیری می کند. می‌بینید که هوا باید پیش از خنک شدن و بازگشت به خانه, از فیلتر خود عبور کند. و از آن طرف که فیلتر شما از جنس پارچه نازک (فایبرگلاس, کاغذ یا پارچه) تشکیل شده‌است, ذرات درشت‌تر در هوا همانند گرد و غبار, دانه گرده, کپک های قارچی و غیره در فیلتر گرفتار می‌شوند.

حالا شما می دانید به چه دلیل فیلتر هوای شما در مرحله اول وجود دارد، اجازه دهید نگاهی به آن چه اتفاق می افتد در سیستم کولر گازی شما نگاهی بیاندازیم.

چه اتفاقی می‌افتد هنگامی که کولر گازی را بدون فیلتر اجرا کنیم؟

هرچه زیادتر کولر گازی را بدون فیلتر هوا اجرا کنید، آلاینده‌های زیادتری به سیستم کولر گازی وارد می‌شوند و در آخر باعث رسیدن به کیفیت پائین هوای داخلی و مشکلات زیاد کولر گازی می‌شوند.

ایراد اول : کیفیت پائین هوای داخل ساختمان

بدون فیلتر جهت به دام انداختن آلاینده‌های هوا، کیفیت هوای منزل تان بدتر شد خواهد شد. این به این علت است که آلاینده‌های هوا از طریق خانه شما پخش خواهند شد.

ولی چیزی که بدتر است این است که شما احتمالاً حتی آلاینده‌های زیادتری به خانه خودوارد می‌کنید. حیوانات خانگی، مهمانها، کانال‌های تهویه و حتی خلا قادرند آلاینده‌های زیادتری به هوای خانه شما اضافه کنند.

در پایان، کیفیت هوای بد قادر است منجر به موارد زیر شود:

علائم آنفولانزا مانند

بینی و سوزش گلو

چشم‌های خیس از اشک،

بیشتر شدن احتمال حمله به آسم

بیماری‌های تنفسی

مشکل دوم : مشکلات تهویه مطبوع

بزرگترین مشکل با استفاده از تهویه مطبوع بدون فیلتر، گرد و غبار / خاک است که در داخل سیستم کولر گازی قرار می گیرد و جریان هوا را روی کویل های اواپراتور خود محدود می کند.می‌بینید که کویل‌های گرمایش شما در داخل دستگیره هوای کولر قرار دارند و با مبرد سرد پر می‌شوند. این مبرد در واقع چیزی است که در واقع هوا را خنک می‌کند. در حالی که هوا از کویل سرد عبور می‌کند، گرما و رطوبت توسط مبرد جذب می‌شود.اما اگر جریان هوا به اندازه کافی وجود نداشته باشد، نمی‌توانند گرما را جذب کنند. و در نهایت، مبرد (که در حال حاضر سرد است) به قدری پایین افت می‌کند که کویل‌های گرمایش بر روی آن ثابت مانده‌است.

نمایندگی فروش,تعمیر و نصب کولر گازی هایسنس