معرفی مشخصات و ویژگی های گاز 1234yf

گاز HFO-1234yf امروزه جای گاز 134a که در گذشته مورد استفاده قرار میگرفت گرفته است, در دنیای حاضر. بسیار جایگزین خوبی می باشد.باید آگاهی داشته باشیم پرکارترین گاز سرد کننده کولر در جهان گاز R134a میباشد که سال ها است به جای گازهای مانند R12 شده است سال 2011 برخی تولیدکنندگان ماشین گاز تازه را در تولیدات خود به کار بردند که به آن R1234yf گفته میشود.

برتری این گاز نصبت به گاز 134a این است که خیلی ضرر کماری برای لایه ازن دارد ولی در عین حال همه ی خصوصیات و قابلیت‌های گاز R134a را نیز دارد به این علت برای نگهداری بیشتر از محیط زیست بهره بردن از این گاز در ماشین ها آغاز شده است لایه اوزون زمین و موجودات آن را در مقابل اشعه ماوراء بنفش خورشید محافظت می‌کند،

با کاهش ضخامت این لایه، بروز سرطان پوست دیگر در انسان‌ها زیاد میکند. گاز کولر زمانی که از خودروها به آسمان نشت می‌کنند، در طول زمان سبب تخریب لایه اوزون می‌گردند. به گاز مبرد، CFC و فریون اصطلاحاً مواد از میان برنده اوزون یا ODS گفته میشود ‘البته گازهای دیگری وجود دارند که آسیب رسانی آن ها به لایه اوزون از R1234 کمتر است ولی خصوصیات آن‌ها همانند R134a نیست.

بزرگترین تولید کنندگان گاز

دانشمندان کالیفرنیایی تحقیقی منتشر کردند که نشان می‌داد لایه ازون در اثر به کار بردن از گازهای مبرد فعلی در حال تخریب است. شرکDupont به عنوان یکی از بزرگترین تولید کنندگان گاز R134a با نتایج این تحقیق به مبارزه پرداخت ولی موفق نشد آن را رد کند بنابراین مطابق پیمان وین که کشورهای عضو را ملزم به کاهش عوامل مخرب لایه اوزون می‌کند، این کشورها می‌بایست هر چه سریعتر به سمت جایگزینی گاز R134a با گاز R1234 بروند.

در صورتی که با اینکه آمریکا ملزم به رعایت این پیمان نمیباشد ولی اکثر شرکت‌های خودروسازی برای یکسان سازی محصولات، تولیدات خود در این شرکت را نیز با این گاز جدید عرضه می‌کنند. باید آگاهی داشته باشیم شارژ R1234 به جای R134a امکان ندارد به این دلیل ساختار قطعه های به کار رفته در این دو نوع گاز تفاوت دارد به همین علت اکنون تولید گاز R134a متوقف نخواهد شد اما خودروهای تازه و به روز دنیا با گاز جدید عرضه خواهند شد.

قیمت گاز

هم اکنون قیمت گاز R1234 ده برابر R134a خواهد بود اما باافزایش بهره بردن از آن این قیمت کم میشود. به این دلیل که این دو گاز شبیه هم هستند، می‌توان از نشت‌یاب R134a جهت نشت یابی R1234 نیز استفاده نمود.

این گاز یک ترکیب ساده است و مخلوط چند گاز نیست. کمی قابل اشتعال است اما نگران کننده نیست. خودروهایی که از این گاز بهره میبرند  دارای اواپوراتورها و سنسورهای نشتی قوی می باشد. برخی تولید کنندگان شارژ کولر، با اعمال تغییراتی در محصولات خود قابلیت بهره بردن از گاز R1234 را به دستگاه خود اضافه کرده اند. به این گونه که با افزودن یک برد الکترونیکی به دستگاه امکان شارژ گاز R1234 به دستگاه افزوده می‌شود.

نمایندگی فروش و نصب کولر گازی هایسنس