آشنایی با سیستم دیجیکنترل داکت اسپلیت

سیستمی خاص است که برای داکت اسپلیت ها و موتور های خازن همواره تهویه که در بهینه سازی مصرف انرژی مؤثر میباشد. راه حل پیشنهادی برای از میان بردن صدای مزاحم از داکت اسپلیت های Rheem – Goodman – Daikin – Lennox – Gree – Toshiba – LG – Mcquay - midea و انواع دیگر از اسپلیت های کانلی، سیستم منحصر به فرد دیجیکنترل است.

دیجیکنترل یک سیستم ابتکاری میکرو کنترلی می‌باشد که توانسته است در مبحث کنترل دور موتور فن دیمر را از این مقوله کنترل موتور کنار گذارد و با هزینه ای خیلی پائین تر از اینورتر موتورفن های تک فاز را کنترل نماید به این دلیل که دیمر هم سبب به وجود آمدن نویز و همینطور سبب کم کردن عمر الکترو موتور ها است به اضافه تلفات حرارتی بالا دارد و سبب زیادتر شدن برق مصرفی و کاهش عمر موتور فن است که در دیجیکنترل همه ی این مشکلات حل شده است.


این سیستم به هدف کنترل الکتروموتورهای دیسکی (فیشباخ) ابداع و طراحی شده است و برای انواع الکتروموتورهایی که سرعتشان با تغییر ولتاژ با عدم تغییر فرکانس کنترل می‌شود (مانند یونیورسال،رزنبرگ، فیشباخ)، به ویژه در کاربردهایی که گشتاور با پائین آمدن سرعت کاهش می‌یابد، همانند هواکش‌ها و دستگاه-های تهویه مناسب است.


برخی تولیدکننده این نوع الکتروموتورها و فن‌ها (در گذشته و حال) عبارتند از:
آزمایش،دمنده، رزنبرگ، فیشباخ، طوفان ساز کرمان و نیروتهویه.
این الکتروموتورها در بسیاری از دستگاه های تهویه حرارتی و برودتی تبخیری و کمپرسوری، همانند یونیت هیتر، هواکش ،کولر آبی، ایرواشر و زنت و دیگر سیستم های تهویه همانند سیستم های گودمن (Goodman) و ریم (Rheem) و میتسوبیشی به کار میروند. این سیستم میکروکنترلری، ولتاژ سینوسی برق شهر را با اعدم هیچ گونه اعوجاج و نویز کاهش میدهد و به موتور تحویل میدهد.
حل مشکل نویز، صدای مزاحم و لرزش موتور (ناشی از استفاده از دیمر)، تلفات حرارتی بسیار کم و بازده زیادتر از 95%، افزایش عمر موتور، بهره بردن از تکنولوژی میکروکنترلر، سازگاری با ترموستات دیجیتال و مکانیکی، و امکان کنترل از راه دور از مزایای این سیستم میباشند.
پاورباکس دیجیکنترل شامل یک برد میکروکنترلری با شش پورت ورودی و خروجی شامل سه ورودی حالت انتخاب دور، فاز، نول و خروجی جهت اتصال به موتور می باشد (که البته در یک نوع دیگر از این دستگاه با هشت حالت انتخاب دور تعداد پورت ها به 11 میرسد).
این باکس در کنار موتور یا در مسیر سیم کشی نصب شده و قسمت کنترل آن بر روی دیوار و در دسترس کاربر نصب می‌شود.
کاربر میتواند به وسیله ی دستگاه کنترل سرعت موتور (هوادهی) را در حالات : 1(کم)، 2(متوسط) و 3(زیاد) دهد.
این دستگاه کنترل قادر است یکی از موارد زیر باشد:

 • کلید گردان سه حالته (کلید سه دور)

 • ترموستات مکانیکی سه دور (سقفی)

 • ترموستات دیجیتال سه دور اتوماتیک با نمایشگر LCD با توانایی ریموت کنترل پاورباکس دیجیکنترل در کنار موتور یا در مسیر سیم کشی نصب می‌شود.

از مزایای سود بردن از دستگاه دیجیکنترل میتوان به مورد های ذیل اشاره نمود:

 • پائین آمدن دور الکتروموتور

 • با عدم نویز و اعوجاج

 • تبدیل فن تک دور به سه دور

 • سازگار با ترموستات و کلید سه دور

 • بازده بالا و تلفات حرارتی خیلی کم

 • کم شدن مصرف انرژی

 • ارزانتر از اینورتر

 • زیادتر شدن عمر مفید موتور

 • کاهش آلودگی صوتی و کاهش صدای فن در دورهای پایین

مدل های مختلف دستگاه دیجیکنترل:

از 2 آمپر تا 15 آمپر با امکان تنظیم و انتخاب کردن سرعت موتور و در برخی مدل ها به همراه رله مجزا برای  فرمان به پمپ یا شیربرقی تولید شده‌اند. تولید بر اساس سفارش ویژه نیز پذیرفته می‌شود.
الکتروموتور داکت اسپلیت ها را با دیمر کنترل نکنید.
سیستم کاهش دور دیجیکنترل برای الکتروموتورهای دیسکی، اکسترنال روتور و یونیورسال به خصوص در کاربردهای فن، هواکش، کولر و به صورت کلی دستگاه های تهویه پیشنهاد می‌شود.

نمایندگی کولر گازی هایسنس