داکت اسپلیت چیست؟

داکت اسپلیت که در حقیقت به اسپلیت های خانگی معروف است، تقریبا معمول ترین سیستم تهویه مطبوع در دنیاست که افراد زیادی جهت تهویه هوا از آن استفاده می کنند. این دستگاه به صورت کلی از یک هواساز و یک کندانسور تشکیل شده است و به دست مجموعه ای از لوله‌های مسی بهم متصل شده اند. البته شاید بعضی داکت اسپلیت را هم‌تراز با کولرهای موجود در نظر بگیرند که این اندیشه غلط می باشد.

با انواع داکت اسپلیت آشنایی داشته باشید

در موضوع انواع داکت اسپلیت باید بیان کرد که ایجاد کردن و تولید این محصول در مدل‌های گوناگونی صورت می گیرد که هر یک قادر است گزینه‌ی مناسب‌تری برای هر نوع محلی باشد. اکثرا داکت اسپلیت‌ها را از نظر نوع نیرو محرکه کمپرسور به دو گروه  معمولی و اینورتر تقسیم‌بندی می‌کنند.

 هدف از اینورتر بهره برده بردن از فناوری دور متغیر است که در آن ها تفاوت دارد. بزرگترین اختلاف میان داکت اسپلیت اینورتور با معمولی در سرعت متغیر آن است که در نوع معمولی این سرعت ثابت است. صدای پائین تر، عمر‌ مفید بیشتر، سرمایش و گرمایش سریع‌تر و در پایان مقرون به صرفه‌تر بودن، از برتری‌های اینورتور نسبت به انواع معمولی آن است. البته موضوع قیمت نیز قادر است تفاوت‌های عمده در بین آنها به وجود بیاورد.

چگونگی نصب داکت اسپلیت

نصب داکت اسپلیت نیز همانند هر دستگاهی احتیاج به دانش فنی دارد و نمی‌توان با عدم تخصص آن را نصب کرد. ولی به صورت کلی در آغاز باید فرایند کانال‌کشی انجام شود. اکثرا برای تولید هوای گرم، یک قسمتی به نام کویل، در جلو و یا پشت دستگاه قرار می‌گیرد که آب گرم داخل لوله‌های مسی جریان می‌یابد و فن موجود در دستگاه، هوا را در اتاق به چرخش وا می‌دارد. البته این موضوع در رابطه با هوای سرد نیز صادق است و به همین شکل مراحل آن پیاده‌سازی می‌شود. به صورت کلی، توصیه می‌شود از یک متخصص برای نصب داکت اسپلیت استفاده شود.

مزایا و معایب استفاده از داکت اسپلیت

بدون شک هر دستگاهی دارای معایب و مزایای ویژه خود است و این موضوع نیز اجتناب‌ناپذیر است. تنها باید اطمینان پیدا کرد که آیا مزایای دستگاه مورد نظر نسبت به معایب آن برتری داشته یا خیر. داکت اسپلیت نیز از این قاعده مستثنی نیست.

از نقطه نظر نصب و راه‌اندازی نیز باید بیان کرد که داکت اسپلیت سیستم لوله‌کشی را به شدت کاهش می‌دهد که این کار اضافه بر هزینه، هنگام عیب‌یابی در زمان بروز مشکل را نیز کاهش می دهد. داکت اسپلیت اضافه بر این موارد، داکت ساختمان را نیز کوچکتر می‌کند. در دنیای امروز که انرژی حرف اول را می‌زند، داکت اسپلیت در مقایسه با نمونه‌های قدیمی و سنتی، قیمت پائین تری داشته و مصرف انرژی آن نیز کاهش یافته است.

ولی گذشته از مزایای خیلی خوب داکت اسپلیت، باید از معایب آن نیز گفت. داکت اسپلیت قادر به تمرکز بر روی اتاق یا بخشی نیست. زمانی که در یک خانه یا آپارتمان روشن می‌شود، همه ی فضای اتاق‌ها هم دما می‌شوند. ترموستات موجود در دستگاه در بزرگترین فضا قرار دارد ولی با این حال این موضوع برای همه خوشایند نیست. از طرفی اگر داکت اسپلیت با چیلر و یا مینی‌چیلر مقایسه شود، مصرف برق تا حدی بالاتر است، ولی در برابر اسپلیت دیواری برق کمتری مصرف می‌کند. در آخر باید به به وجود آوردن صدای آزار دهنده داکت اسپلیت اشاره کرد که البته این مشکل قابل حل است.

معرفی انواع برندهای داکت اسپلیت

شرکت های تولید‌کننده سیستم‌های سرمایش و گرمایش بزرگ دنیا، در زمینه تولید داکت اسپلیت نیز وارد شده و با هم در رقابت هستند. نمی‌توان گفت که کدام یک بهترین است به این دلیل که رقابت سختی میان آنهاست و هر شرکت به دنبال نوآوری‌های تازه تر در محصولات خود هستند. داکت اسپلیت هایسنس، داکت اسپلیت میتسوبیشی و داکت اسپلیت سامسونگ برندهای پرطرفدار و با سابقه هستند که کیفیت آن ها مثال زدنی است. به جرات می‌توان گفت که داکت اسپلیت جزو زیر ساخت هر ساختمانی محسوب می‌شود و بایستی در انتخاب نوع مناسب ساختمان، برند آن و نصب و نگهداری آنها دقت فراوانی به خرج داد.

راهنمای خرید داکت اسپلیت در کشورمان ایران

خرید داکت اسپلیت اهمیت خاصی دارد و اینکه چه نکته هایی را می‌بایست در فرایند خرید رعایت کرد، خیلی مهم است. در برگزیدن داکت اسپلیت دو نکته اهمیت بالایی دارد: برگزیدن دستگاه و اجرای درست آن. برخی با نصب نادرست دستگاه، قادر نخواهند بود تا از امکانات دستگاه به صورت کامل بهره ببرند و چنان چه که دستگاه درست عمل نکنند آن را به عهده‌ی شرکت سازنده می‌گذارند. به جرات می‌توان گفت که بیشتر از نیمی از راندمان دستگاه به نوع نصب آن و اجرای صحیح دستگاه وابسته است. از طرفی، نوع برند، قابلیت‌های آن و امکانات مورد نظر خریدار در اولویت انتخاب دستگاه قرار دارند. جهت خرید داکت اسپلبت نمی‌توان صرفا به بازار مراجعه کرده و به صورت اتفاقی دستگاهی را انتخاب کرد.

موضوع بعدی ظرفیت دستگاه بوده که بایستی متناسب با متراژ محل نصب، موقعیت و کاربری محل برگزید. در صورتی که دستگاهی با ظرفیت کم انتخاب شود، سیستم بازدهی کافی نداشته و نارضایتی مصرف‌کننده را به دنبال دارد. در صورتی که بیشتر از ظرفیت محل نصب باشد که مصرف انرژی و مشکلات بعدی را به دنبال دارد.

مصرف انرژی، یکی از مهمترین ابعاد خرید یک محصول الکترونیکی است که این موضوع در دنیای امروز اهمیت ویژه‌ای دارد. نمی توان یک دستگاه را بدون بررسی بازدهی و مصرف انرژی آن خریداری نموند. بنابراین بایستی محصولی را خریداری کرد که با دقت به بازدهی آن، مصرف انرژی متناسبی دارد. در این حالت، داکت اسپلیت نیز به همین صورت احتیاج دارد تا با دقت برگزیده شود. هر چه مقدار مصرف انرژی آن در مقایسه با خروجی کمتر باشد، ارزش خرید آن بالاتر می‌رود.