بررسی و آشنایی بیشتر کولر گازی هایسنس مدل HIH-24TG

کولر گازی مدل «HIH-24TG» از تولیدات شرکت «هایسنس» است و یکی از کولر گازی‌ های با ظرفیت بالای این شرکت محسوب می‌شود. این دستگاه از دو عملکرد گرمایش و سرمایش بهره‌مند است و می‌توان در همه ی فصول روی آن حساب کرد. ظرفیت بالای  کولر آن را تبدیل به گزینه‌ی مناسبی جهت استفاده در اتاق‌های بزرگ با متراژ بالا کرده است. فیلتر دستگاه قابل شست‌وشو از نوع پلی پروپلین است و جهت حذف گرد و غبار و سایر ذرات معلق کاربرد دارد.

کولر گازی  HIH-24TG با ظرفیت 24000BTU/hr تولید شده است. BTU واحدی است که می‌توان قدرت خنک‌کنندگی کولر را با آن اندازه گرفت و به صورت مضربی از 1000 نشان داده میگردد. واحد BTU در حقیقت استاندارد اندازه‌گیری قدرت سرمادهی در بریتانیا است (British Thermal Unit) و در نام گذاریِ واحد هم به این موضوع اشاره شده‌است. ولی معمولا در معرفی کولرها از عنوان‌کردن واحدش صرف‌نظر می‌کنیم و مثلا می‌گوییم یک کولر 18 هزار یا 24 هزار می‌خواهیم. ظرفیت 24 هزار، ظرفیت زیادی محسوب می‌شود و قادر است جهت پوشش‌دهی یک اتاق بزرگ با متراژ میان 70 تا 100متر مربع کافی باشد. توان سرمایشی این کولر در حدود 1980 وات است و در حالت گرمایش به 1848 وات می‌رسد

کولرهای قدیمی جهت حفظ دمای اتاق در حدود مشخص شده از خاموش‌ و روشن‌‍کردن مداوم موتور استفاده می‌کردند. به‌ این‌ترتیب در هنگام رسیدن به دمای دلخواه موتور خاموش می‌شد. در این حالت جهت روشن‌شدن دوباره موتور و آغاز سرمایش احتیاج به انرژی ابتدایی زیادی بود. تکنولوژی اینورتر راه‌حلی جهت رفع این مشکل است. اینورتر به جای خاموش‌کردن موتور، با کم و زیادکردن دور موتور سرمایش محیط را کنترل می‌کند. وجود اینورتر از صرف انرژی اضافه جلوگیری کرده و تاثیر زیادی روی عملکرد اقتصادی دستگاه دارد.

کمپرسور

کمپرسور قطعه‌ی اصلی کولر گازی است که وظیفه‌ی سرمایش هوا را به‌عهده دارد و در تعدادی گونه تولید می‌شود. کمپرسورهای اسکرول (Scroll)، پیستونی (Reciprocating) و روتاری (Rotary) سه گونه از کمپرسورهای معروف موجود در بازار هستند. دستگاه HIH-24TG از کمپرسور روتاری برخوردار است. این کمپرسور با چرخش سریع پروانه‌ی خود هوا را با قدرت به درون مکش می‌کند و بعد از فشرده‌کردن گاز آن را با فشار بیرون می‌دهد. این نوع کمپرسور کم‌صداتر از دو گونه دیگر است و اکثرا توان سرمایشی پائین تری نسبت به آن‌ها دارد.چه نوع و گونه ای کولر گازی برای من مناسب است؟

کولرهای گازی براساس طراحی و نوع کارکرد در تعدادی گروه تقسیم‌بندی می‌شوند. کولرهای اسپلیت،پرتابل، پنجره‌ای و ایستاده از انواع کولرهای گازی هستند که شاید تا به حال اسم آن‌ها به گوش‌تان خورده باشد. در ادامه به معرفی مختصری هر کدام از این دسته‌ها می‌پردازیم:

کولرهای اسپلیت پرطرفدارترین نوع کولر گازی برای خانه‌ها هستند. اسپلیت‌ها از یک پنل داخلی و یک پنل خارجی تشکیل شده‌اند. قسمت داخلی از نظر ظاهری زیباتر است و کارکردی کم‌صداتر دارد. این گونه کولرها اکثرا مصرف انرژی بهینه‌تری نسبت به مدل‌های دیگر همانند کولرهای پنجره‌ای دارند. کولرهای گازی احتمال دارد تنها دارای عملکرد سرمایش یا مجهز به هر دو عملکرد سرمایش و گرمایش باشند.

کولرهای گازی پنجره‌ای همانگونه که از نامشان پیداست با جاگذاری و نصب در قاب پنجره استفاده می‌شوند و در حقیقت با مکش هوای بیرون به داخل و خنک‌سازی این هوا اقدام به سرمایش محیط خانه می‌کنند. مصرف انرژی این کولرها اکثرا بهینه نیست و صدای زیادی هم دارند.

کولرهای ایستاده اکثرادر مصارف صنعتی یا مکان‌های عمومی پر رفت‌وآمد استفاده می‌شوند و با قدرت بالای خود قادرند سالن‌های بزرگ را خنک کنند.

کولرهای گازی پرتابل برخلاف اسپلیت‌ها، کولرهایی یک‌تکه هستند. این گونه کولرها برای استفاده در محیط‌هایی که به علت کوچک‌بودن محیط امکان نصب کولرهای اسپلیت یا ایستاده یا پنجره‌ای وجود ندارد کاربردی هستند. کولرهای گازی جهت استفاده در مغازه‌ها، اتاق و به صورت کلی مکان‌های کوچک مورد استفاده هستند.

خرید کولر گازی هایسنس مدل HIH-24TG